Reklamı Geç
a1 üst
a1 üst arzzz
Sol reklam
a1 arz

Türk gıda teknolojileri şirketi Alapala, İtalyan Axor Srl’i satın aldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türk gıda teknolojileri şirketi Alapala, İtalyan Axor Srl’i satın aldı
Gıda teknolojileri alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Alapala, İtalya’da makarna teknolojileri konusunda faaliyet gösteren, anahtar teslim makarna tesisleri kuran Axor Srl’nin yüzde 70 hissesini satın aldı.

Gıda prosesi teknolojileri alanındaki ihtiyaçlara yönelik ürünler ve çözümler geliştiren Alapala, büyümeye yönelik yatırımlarına devam ediyor. Alapala’nın yeni yatırımı, dünya makarnacılık sektörünün lider ülkesi İtalya’da gerçekleşti. Makarna endüstrisine yönelik ekipman mühendisliği, üretimi ve kurulumu alanında faaliyet gösteren İtalyan Axor Srl’i satın aldı. Alapala bu stratejik kararıyla uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

30 yılı aşkın süredir gıda endüstrisinde faaliyet gösteren Axor Srl bugüne kadar, İtalya’dan tüm Avrupa’ya, Kuzey ve Güney Amerika’dan Afrikaya, Asya’dan Ortadoğu’ya kadar geniş bir coğrafyada 150’den fazla hat ve ekipman kurdu.

4 kıtada, 700’den fazla anahtar teslimi buğday unu, irmik, mısır unu ve yem fabrikaları ve tahıl taşıma ve depolama sistemleri kuran Alapala, ana sektörü olan gıda prosesinde artık makarna teknolojileriyle de yer alacak. Alapala ve Axor Srl ortaklığı ile büyüyen Alapala Holding gıda proses endüstrisinde entegre tesisler kuracak.

“Gıda teknolojilerinde büyümeyi hedefliyoruz”

Gıda sanayisinin un ve unlu mamuller kolunda, makarna teknolojilerinin önemli alt sektörlerden biri olduğuna işaret eden Alapala Grup CEO’su Görkem Alapala, “Gıda teknolojileri alanında ülkemizin lider şirketi ve ihracatçısı olarak makarna teknolojileri sektörüne de bir satın alma ile girdik. Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 9,8 milyara yükselmesi bekleniyor, gıda üretiminin ise yüzde 60 artması gerektiği öngörülüyor. Alapala olarak gıda teknolojilerinde büyümeyi hedefliyoruz. Özellikle ithal ettiğimiz ve know- how sahibi olmadığımız alanlarda satın alma veya stratejik ortaklık fırsatlarına bakmaya devam edeceğiz. Makarna teknolojileri de bu anlamda bizim için çok stratejik bir adım. Bu niş alanda da hem yurt içi hem yurt dışı pazarlarda var olacağız. Türkiye dünyanın en çok makarna ihraç eden üç ülkesinden biri fakat bu teknolojinin tamamına yakınını ithal ediyor. İlk etapta üretimimize İtalya’da devam edeceğiz. Kapasite artırım ihtiyacı olduğunda Axor için Türkiye ve İtalya’da yeni yatırımlar yapacağız. Alapala – Axor Srl ortaklığı ile networkümüzü birleştirerek gıda proses endüstrisinde entegre tesisler kurma kapsamımıza makarna tesislerini de eklemiş olduk.” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dolar, Elvan'ın istifasının ardından yatayÖnceki Haber

Dolar, Elvan'ın istifasının ardından yat...

Merkez Bankası’nın müdahale büyüklüğü yaklaşık 1 milyar dolarSonraki Haber

Merkez Bankası’nın müdahale büyüklüğü ya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar