Reklamı Geç
a1 üst
a1 üst arzzz
Sol reklam
a1 arz

Tesla, Hindistan’dan gümrük vergisinin düşürülmesini talep etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tesla, Hindistan’dan gümrük vergisinin düşürülmesini talep etti
Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin Hindistan'da satışa çıkaracağı otomobillerde başarı sağlaması halinde, ülkede bir fabrika kurmalarının muhtemel olduğunu açıkladı. Diğer taraftan Musk’ın Hindistan hükümetinden, ithal edilen elektrikli otomobillerden alınan vergi oranının düşürülmesini talep ettiği bildirildi.

Elon Musk Twitter'da yaptığı açıklamada, Tesla Inc'nin Hindistan’da satışa çıkaracağı otomobillerde başarılı olması halinde, ülkede bir fabrika kurmasının olası olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansının konuyla ilgili bilgisi olan iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, Tesla Hindistan hükümetinden, ithal edilen elektrikli araçlar için alınan vergi oranlarında indirim talep etti.

Musk, Twitter’da Tesla’nın otomobillerinin Hindistan'da piyasaya sürülmesiyle ilgili olarak sorulan bir soruya cevap olarak, şirketin bu konuda istekli olduğunu açıkladı. Musk Twitter’dan verdiği cevapta, "Ancak elektrikli araçlar için en azından gümrük vergisinde geçici bir indirim olacağından umutluyuz." ifadelerini kullandı.

Tesla'dan hükümete yazı

Tesla bu yıl, Hindistan'da satışlara başlamayı hedefliyor. Reuter’ın dayandırdığı kaynaklara göre şirket, Hindistan’da bakanlıklara ve ülkenin önde gelen düşünce kuruluşlarından biri olan Niti Aayog'a yazdığı bir yazıda, ithal edilen ve montajı tamamlanmış elektrikli otomobiller için federal vergilerin yüzde 40'a düşürülmesinin daha uygun olacağını belirtti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin yerel üretimi artırmak amacıyla, ithal edilen ürünlerde uygulanan yüksek vergi oranları konusunda ısrarcı olması sebebiyle, hükümetin Tesla’nın talebini reddedebileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Hindistan'daki diğer lüks otomobil üreticileri de geçmişte, ithal otomobiller üzerindeki vergi oranının düşürmesi için hükümete talepte bulunmuş, ancak yerel rakiplerin baskısı nedeniyle isteklerinde pek de başarılı olamamıştı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Asya borsaları haftaya artan koronavirüs vakaları gölgesinde çoğunlukla düşerek başladıÖnceki Haber

Asya borsaları haftaya artan koronavirüs...

Türkiye’de 10 unicorn yola çıkmaya hazırlanıyorSonraki Haber

Türkiye’de 10 unicorn yola çıkmaya hazır...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar