balabey üst
aydınlar yan
aydınlar sağ

Norveç Varlık Fonu Türkiye'ye 812 milyon dolar yatırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Norveç Varlık Fonu Türkiye'ye 812 milyon dolar yatırdı
Norveç Varlık Fonu, 2020 sonu itibarıyla Türkiye'deki bazı şirketlerin hisse senetlerine 812 milyon dolar yatırdı. Türkiye'de enerji ağırlıklı 4 şirkette fonun ortaklıklarının hisse değeri 140 milyon dolara ulaştı.

Norveç'in 1 trilyon doları aşan değere sahip devlet varlık fonu, 2020 sonu itibarıyla Türkiye'deki bazı şirketlerin hisse senetlerine  812 milyon dolar yatırdı.   

Norveç Varlık Fonu'nu yöneten Norges Bank'ın verilerinden derlenen bilgilere göre, fon, varlığının bir bölümünü geçen yıl çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul'da işlem gören farklı ölçekteki 34 şirketin hisselerinin satın alınmasında kullandı.

Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu'nun söz konusu Türk şirketlerinin hisselerine yaptığı toplam yatırım 812 milyon doları bulurken, fonun  portföyünde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), Karabük Demir ve Çelik  Fabrikaları (KARDEMİR), Petkim Petrokimya Holding ve Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş) hisseleri de yer aldı. Fonun bu 4 enerji şirketindeki ortaklık hisse değeri 140 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Varlık fonunun geçen yılın sonunda Türkiye'deki en büyük enerji yatırımı, 66 milyon  dolarla ERDEMİR için olurken, bunu 35 milyon 574 bin dolarla Tüpraş hisseleri izledi.

En büyük yatırım Akbank'a

Norveç Varlık Fonu'nun, Türkiye'deki yatırımlarından en büyük payı ise Akbank aldı. Akbank'ın yüzde 1,51 hissesine sahip olan fonun, söz konusu bankadaki toplam yatırımı 73 milyon 419 bin doları buldu.

Fon tarafından Birleşik Mağazalar AŞ (BİM) hisselerine yaklaşık 63 milyon dolar, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları hisselerine 57 milyon dolar, Garanti Bankası hisselerine 70 milyon 152 bin dolar, Türk Hava Yolları hisselerine yaklaşık 55 milyon dolar ve Arçelik hisselerine 47 milyon 651 bin dolar yatırıldı.

Fonun Türkiye portföyündeki en büyük hisse payı ise yüzde 5,05'ine ortak olduğu Logo Yazılım'da bulunuyor. Söz konusu şirketin hisse senetlerine bağlanan toplam yatırım miktarı 21 milyon doları geçti.

Türkiye'de 2001'den bu yana küçük yatırımlar yapan Norveç Varlık Fonu, 2008'den itibaren Türk şirketlerinin hisse senetlerine yaptığı yatırımları artırdı.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi'nde yedi sektöre destek: İşte o sektörler...Önceki Haber

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi'nde yedi...

ECA rotayı Amerika pazarına çevirdiSonraki Haber

ECA rotayı Amerika pazarına çevirdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
balabey scrool