Reklamı Geç
a1 gif
aydınlar sağ

Korona gölgesinde yılbaşı: 22 milyon GB internet kullanımı, 600 bin dakika görüntülü ve sesli arama

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Korona gölgesinde yılbaşı: 22 milyon GB internet kullanımı, 600 bin dakika görüntülü ve sesli arama
Turkcell tarafından geliştirilen yerli iletişim platformu BİP’in yılbaşı gecesi kullanım rakamları açıklandı. Buna göre, iki gün boyunca BiP’ten 17 milyon dakika konuşulurken, 600 bin dakika görüntülü ve sesli arama gerçekleşti. Platformda yeni yıl kutlayanların mesajlaşma sayısı 1 milyarı geçti. 31 Aralık gecesi ve yılın ilk gününde 22 milyon GB’a yakın veri kullanıldı. Tüm Türkiye’nin yılbaşı akşamı evlerde olması sebebiyle veri kullanımı geçen seneye oranla 12 milyon GB arttı.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında yeni yıla evde giren vatandaşlar, en yoğun konuşma ve mesajlaşma dönemlerinden birini yaşadı. Turkcell’den yapılan yazılı açıklamaya göre Turkcell’liler yakınlarıyla toplam 884 milyon dakikaya yakın konuşma gerçekleştirdi. Yılın son günü 521 milyon 566 bin dakika ile en çok konuşulan gün oldu.

En çok konuşan ilk üç il: İstanbul, Ankara, İzmir

En çok konuşan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep, Adana, Diyarbakır ve Kocaeli oldu. İstanbul 123 milyon dakikaya yakın süre konuşurken, Ankara 51 milyon, İzmir 29 milyon ve Bursa 25 milyona dakikaya yakın arama gerçekleştirdi. Bu illeri 23 milyon 373 bin dakika ile Antalya, 19 milyon 480 bin dakika ile Gaziantep, yaklaşık 19 milyon dakika konuşma süresi ile Adana, Diyarbakır ve Kocaeli takip etti. Vatandaşlar, yurt dışıyla da 795 bin dakikaya yakın konuştu.

Türkiye’den en çok aranan üç ülke: Türkmenistan, Kıbrıs, Afganistan

Türkiye’den en çok Türkmenistan, Kıbrıs, Afganistan, Almanya, Özbekistan ve Bulgaristan arandı. Yurt dışından en çok Türkiye’yi arayan ülkeler ise Almanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna ve Sırbistan olarak sıralandı.

1 milyarın üzerinde yeni yıl kutlama mesajı gönderildi

Platform üzerinden 17 milyon dakika sesli arama gerçekleştirilirken 600 bin dakika görüntülü görüşme yapıldı. Platformda 1 milyarın üzerinde yeni yıl kutlama mesajı gönderilirken, 200 bin kullanıcı dahil oldukları sohbet gruplarında 130 milyon mesajlaşma gerçekleştirdi.

Mobil internet kullanımı katlandı

Yeni yıl coşkusunu evde yaşayan Turkcell’liler iki gün boyunca 22 milyon GB’a yakın veri kullandı. Data trafiğinde başı çeken iller arasında İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Gaziantep, Hatay, Mersin ve Şanlıurfa takip etti.

Dijital televizyon platformu TV+, yılbaşına özel seçtiği yapımları seyircilerle buluştu. Yeni yıla televizyon izleyerek girmeyi tercih edenler yaklaşık 396 milyon dakika TV+ izledi. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bloomberg Milyarderler Endeksi raporu: Salgınla geçen 2020'de servetlerine servet katanlar...Önceki Haber

Bloomberg Milyarderler Endeksi raporu: S...

Asya hisseleri yeni yıla rekorlarla başladıSonraki Haber

Asya hisseleri yeni yıla rekorlarla başl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar