balabey üst
aydınlar yan
balabey sağ

Erdoğan'dan "faiz" ve "Kanal İstanbul" açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erdoğan'dan "faiz" ve "Kanal İstanbul" açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında enflasyonu ve faizi tek haneli seviyelere indirmede kararlı olduklarını belirtti. Erdoğan, Kanal İstanbul'un temelinin yaz aylarında atılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında ekonomiye ilişkin mesajlar verdi.

Erdoğan, enflasyonu tek haneli seviyelere indirmede kararlı olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonla ilgili grup toplantısında şu mesajları verdi: Tüketici enflasyonunu 2002 yılındaki yüzde 29,7 seviyesinden yüzde 6,2'ye geriletmiştik. Son dönemde bir miktar artış gösteren enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Bunu başaracağız.

Faizlerde tek hane vurgusu

Türkiye'nin bütçesinde 2020 yılında faiz ödemelerinin payının gerilediğini belirten Erdoğan, faizleri de tek hanelere indirme konusunda kararlı oldukları mesajını verdi.

Erdoğan konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: Disiplinli maliye politikalarından taviz vermeyerek bütçenin kalitesini önemli ölçüde iyileştirdik. Merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranını 2002'deki yüzde 11,1 seviyesinden 2020 yılında hem de salgına rağmen yüzde 3,4'e gerilettik. Bu oran dünya genelinde geçen sene yüzde 11,8 olarak gerçekleşti.

2002'de bütçemizden faiz ödemelerine ayrılan pay yüzde 43,2 iken bu oranı da geçen sene yüzde 11,1'e düşürdük. Bir başka ifadeyle 2001 yılında toplanan her 100 liralık verginin 87 lirası faize giderken 2020 yılında bu rakam 16 liraya indi. İnşallah faizleri de tek haneli rakamlara indirerek, bu rakamı çok daha azaltacağız. Bu konuda kararlıyız.

"Kanal İstanbul'un temeli yaz aylarında atılacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesinin etaplar halinde yapılacak ihalesine yakında çıkacaklarını, yaz aylarında da temel atılacağını söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Epeyce bir gecikmeyle de olsa inşasına başlayacağımız Kanal İstanbul’un, şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Turex’in halka arzında yatırımcı rekoruÖnceki Haber

Turex’in halka arzında yatırımcı rekoru

BIST 100 günü yüzde 0.19 düşüşle kapattıSonraki Haber

BIST 100 günü yüzde 0.19 düşüşle kapattı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
balabey scrool