Reklamı Geç
a1 üst
a1 üst arzzz
https://a1capital.com.tr/hesap-ac/?utm_source=hisseanaliz&utm_medium=banner&utm_id=yazkampanya
aydınlar sağ

Akbank'tan 500 milyon dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akbank'tan 500 milyon dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracı
Akbank'ın 10 yıl vadeli sermaye benzeri tahvil ihracında talep toplama tamamlanırken ihraç büyüklüğü 500 milyon dolar olarak açıklandı.

Akbank, Türk bankacılık sektörü mevduat bankaları arasındaki ilk  sürdürülebilir sermaye benzeri tahvil ihracını gerçekleştirdi. 10 yıl  vadeli ve 5 yıl sonunda erken itfa opsiyonuna sahip olan 500 milyon ABD doları tutarındaki işlemin getirisi ve kupon oranı  yüzde 6.80 olarak  gerçekleşti. Bankanın sermaye benzeri tahvil ihracına yurtdışından 150'nin üstünde yatırımcıdan 1.4 milyar dolar civarında, ihracın  yaklaşık 3 katı talep geldi.

"Mevcut sermaye yeterlilik oranımızla Türkiye'nin en güçlü  bankalarından biriyiz"

Akbank'ın gerçekleştirdiği ilk sürdürülebilir sermaye benzeri tahvil  ihracına ilişkin yaptığı açıklamada Genel Müdür Hakan Binbaşgil, "Mevcut sermaye yeterlilik oranımızla Türkiye'nin en güçlü  bankalarından biriyiz. Söz konusu ihraç tamamlandığında ise işlemin,  bankamızın zaten uluslararası standartlarda oldukça yüksek olan  sermaye yeterlilik rasyosuna 105 baz puan daha olumlu etki yapmasını  beklemekteyiz"

"İhraçtan elde edeceğimiz fonları ülkemizin düşük karbon ekonomisine  geçişi destekleyecek"

"Uluslararası borçlanma işlemlerindeki uzmanlığımız, başarılı  borçlanma stratejilerimiz ve sürdürülebilirlik alanındaki örnek  uygulamalarımızla işlemimize uluslararası yatırım fonlarını ve özel  bankaları içeren 150'nin üstünde yatırımcı ilgi gösterdi. Piyasalarda  volatilitenin yüksek olduğu bir dönemde gerçekleştirdiğimiz sermaye  benzeri tahvil ihracımıza yaklaşık 1.4 milyar dolar talep geldi. 500  milyon ABD doları Basel 3 uyumlu, sürdürülebilir sermaye benzeri  tahvil ihracımız yatırımcıların yoğun ilgisi sayesinde yüzde 6.80  kupon oranı ile sonuçlandı. 500 milyon ABD doları ihracımızın  yatırımcılarının bölgesel dağılımına baktığımızda,   sırasıyla
yüzde 35'inin Birleşik Krallık'tan, yüzde 30'nun Amerika'dan, yüzde 30'nun Avrupa'dan  ve kalan yaklaşık yüzde 5'nin ise Orta Doğu ve Asya'dan geldiğini  görmekteyiz. Toplam yatırımcıların yüzde 39'u da ESG (sürdürülebilir  borçlanma araçları odaklı) yatırımcılardan oluşmaktadır. İhraçtan elde  edeceğimiz fonları ülkemizin düşük karbon ekonomisine geçişini  destekleyecek projelerin finansmanında kullanacağız. Böyle başarılı  bir işleme imza atmaktan gurur duyuyoruz"

"Daha yaşanılabilir bir dünya için sorumluluk ve aksiyon almayı  sürdüreceğiz"

"Sürdürülebilirlik odaklı yurtdışı borçlanma işlemlerini çok  önemsiyoruz. Ağustos 2020'de bankamızın 50 milyon Dolar büyüklüğündeki  ilk Yeşil Tahvil işlemini tamamlamıştık. Bu yıl Nisan ayında ise  bankamızın ilk sürdürülebilirlik temalı sendikasyon kredisi ile Türkiye ekonomisine 675 milyon Dolar'ın üstünde destek sağladık.  Bu  son 500 milyon dolar tutarındaki ihracımızla da Türk bankacılık  sektörü mevduat bankaları arasındaki ilk sürdürülebilir sermaye  benzeri tahvil ihracını gerçekleştirdik. Sektörümüz için örnek teşkil  eden işlemlerle bankamızın sürdürülebilirlik temalı fonlamasını daha  da yukarı taşıdık. Akbank olarak reel sektörümüze kaynak sağlamaya  devam ederken daha yaşanılabilir bir dünya için de sorumluluk ve  aksiyon almayı sürdüreceğiz" dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Borsa İstanbul'da gong Boğaziçi Beton için çaldıÖnceki Haber

Borsa İstanbul'da gong Boğaziçi Beton iç...

Hazine, altın tahvili ve sukuk ihracı yaptıSonraki Haber

Hazine, altın tahvili ve sukuk ihracı ya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar